Zwierzęta, które są inspiracją dla nauki.
Cześć wszystkim!
Często przedszkolaki wprawiają nas w osłupienie, gdy nie wiemy, jak odpowiedzieć na ich pytania. A co gdyby role się odwróciły? Ostatni wpis uświadomił mi, ile sekretów skrywa świat zwierząt, dlatego wybrałam się do biblioteki po książkę, która pozwoli mi poszerzyć wiedzę na ten temat. Udało mi się znaleźć interesującą lekturę. Wybór padł na „Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki” autorstwa Christiana Doriona.
Książka nie jest długa, ponieważ ma zaledwie 75 stron, a tekstu jest niewiele. Od razu, gdy ją przeglądałam, pomyślałam, że świetnie nadaje się jako podstawa do projektu w przedszkolu, który polegałby na poznaniu zwierząt, którymi inspirowali się naukowcy przy tworzeniu wynalazków. W dzisiejszym wpisie postaram się przedstawić wam kilka z nich oraz zaproponować zajęcia, które można przeprowadzić z dziećmi, aby przybliżyć im postać określonego zwierzęcia.
Pierwsza ciekawostka dotyczy świata wodnego. Rekin często kojarzy nam się z zagrożeniem, ponieważ szybko się porusza, ma ostre zęby oraz muskularne ciało. Przez te cechy naukowcy zainteresowali się tym zwierzęciem, co doprowadziło do powstania kostiumów kąpielowych, które okazały się strzałem w dziesiątkę! Osoby, które posiadały ten strój, pływały szybciej. Jak można tę ciekawostkę wykorzystać w pracy z dziećmi? Maluchy mogą zaprojektować swoją własną odzież kąpielową na kartce w postaci rysunku albo przygotować ją ze skrawków materiałów, bibuły bądź filcu. Dla młodszych dzieci idealnym rozwiązaniem będzie gotowy biały strój, który udekorują według własnego pomysłu, doczepiając tylko elementy dodatkowe.
Kolejne odkrycie wiąże się ze światem technologii. Wynalazek zoomu w telefonie zawdzięczamy orłowi i jego wzrokowi. Wiele dzieci, będąc kilkulatkami, interesuje się smartfonem rodzica. Jest to często przedmiot „zakazany”, dlatego uważam, że ciekawostka związana z komórką może zostać zapamiętana na dłużej przez większość przedszkolaków. Moja propozycja zajęć dla dzieci to przygotowanie obrazków z dużą ilością szczegółów i zabawa w orła. Niech dzieci spróbują odnaleźć wskazane przez nauczyciela elementy. Takie obrazki możemy znaleźć w Internecie pod hasłem „hidden picture puzzles” lub „wyszukiwanki”.
Które z dzieci nie lubią malować? Co gdyby wyjaśnić im, skąd powstał pomysł na tworzenie papieru? Pewnie pomyślisz, co zwierzęta mają wspólnego z papierem? Otóż Chińczyk Cai Lun zaobserwował, jak osy budowały swoje gniazda — zbierały kawałeczki drewna, przeżuwały je i z miękkiej papki budowały gniazdo, które gdy wyschło, stanowiło twardą skorupę. Wspólnie z dziećmi możemy wytworzyć samodzielnie papier, czyli papier czerpany. Podaję link, gdzie jest to opisane jak zrobić: https://bazarmiejski.com/pl/aktualnosci/10_jak-zrobic-papier-czerpany
Ostatnia ciekawostka, o której napiszę, będzie związana z ptakami i pociągami. Zazwyczaj ptaki kojarzą nam się jako inspiracja do samolotów, ale jak dowiedziałam się z książki, nie tylko. Ludzie chcieli szybciej podróżować, dlatego powstały ekspresowe pociągi, ale był jeden problem - były za głośne. Zimorodek, a raczej jego dziób, zainspirował inżynierów do przeorganizowania lokomotywy. Sprawiło to, że mamy teraz szybkie pociągi, które są zarazem ciche. Moja propozycja to zabawa ruchowa, która polegałaby na tym, że dzieci odwzorują zimorodka, szybki pociąg przed zmianą i po zmianie. Uczniowie popruszają się swobodnie po sali. Na hasło zimorodek latają jak ptak (dzieci rozkładają ręce jak skrzydła) oraz nurkują w wodę łowiąc rybę (dzieci kucają). Hasło pociąg przed zmianą- dzieci są głośne i biegają po sali. Pociąg po zmianie- dzieci są ciche i biegają po sali.
Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis pomoże Ci, Czytelniku, w przeprowadzeniu ciekawych zajęć z dziećmi, podczas których będziesz mógł przedstawić im kilka ciekawostek albo podejmiesz się projektu, o którym wcześniej wspomniałam – Zwierzęta, które są inspiracją dla naukowców.
Do następnego!
Werka
Komentarze
Prześlij komentarz